10 найпоширеніших причин конфліктів у стосунках

Статті
blog image

Основні ідеї

  • Кожна пара стикається з конфліктами у своїх стосунках, і це не є чимось поганим.
  • Згідно з кількома дослідженнями, довіра і ревнощі, звички партнера та секс були основними причинами конфліктів.
  • Причина конфліктів у стосунках однакові в усіх культурах.
  • Всі пари сваряться про одне й те ж. Якість стосунків більше залежить від того, як ви справляєтеся з конфліктами, ніж від того, через що ви сваритеся.

Факт: Кожна пара стикається з конфліктами. На щастя, це не так вже й погано. Не дивно, що коли двоє незалежних і рівноправних дорослих людей живуть в стосунках у форматі партнерства, шороховатості неминуче виникатимуть. Розбіжності в думках неминучі, і це є ознакою стосунків, в яких партнери розділяють владу і не соромляться висловлювати свою думку.

Ми, зазвичай, не бачимо інші пари “за лаштунками”, тому не знаємо, чи сперечаються вони і про що. Інколи можуть виникати сумніви в собі, якщо уявити, що інші пари не мають жодних конфліктів.

Настав час зазирнути всередину інших романтичних стосунків, щоб побачити, що насправді відбувається за зачиненими дверима. Дізнавшись про що сваряться інші пари, ви зрозумієте, наскільки нормальними є деякі з ваших власних суперечок, а також, ви, надалі, зможете обговорювати проблеми заздалегідь, щоб уникнути більш руйнівних сварок.

Основні причини конфліктів у стосунках

Які найпоширеніші конфліктні ситуації? Щоб визначити їх, понад 100 учасників перерахували способи, якими партнери можуть засмутити, роздратувати, образити або розлютити один одного (1). Ось 10 найпоширеніших типів поведінки, які можуть засмутити романтичного партнера, у порядку від найбільш до найменш розповсюджених:


Ваш партнер:

1) Зверхній: Ставиться до вас як до дурної або неповноцінної людини, поводиться так, ніби він/вона кращий/ша за вас.

2) Властолюбний, ревнивий та/або залежний: Вимагає занадто багато уваги або часу; загалом поводиться ревниво/владно/залежно.

3) Нехтує, відторгає та/або ненадійний: Ігнорує ваші почуття, не дзвонить, не каже, що любить вас, тощо.

4) Жорстокий: Дає ляпаси, плює, б’є, вдається до обзивань або словесно ображає.

5) Невірний: Займався сексом з іншою людиною, зустрічався з кимось в інтимній обстановці або ходив на побачення з іншим партнером

6) Неуважний: Не допомагає прибирати, відригує в обличчя, залишає сидіння унітазу піднятим або опущеним тощо.

7) Зациклений на собі фізично: Занадто багато турбується про свою зовнішність, занадто багато уваги приділяє волоссю або обличчю, занадто багато витрачає на одяг і т.д.

8) Примхливий: Емоційно нестабільний або стервозний.

9) Сексуальна стриманість або відторгнення: Відмовляється займатися сексом, не проявляє зацікавленості або сексуально дразнить, але не в грайливій формі!

10) Швидка сексуалізація інших: Говорить про привабливість інших, говорить про інших, як про сексуальні об’єкти, боготворить когось на телебаченні, тощо.


Схоже дослідження показує, чи призводять певні теми до більш серйозних конфліктів (2). Хоча вчені не знайшли доказів того, що певні теми призводять до різних типів суперечок, вони визначили наступні п’ять найпоширеніших тем, через які пари сперечаються:


1. Проблемна поведінка: Дратівливі аспекти, пов’язані з особистістю партнера.

2. Ревнощі: Тривога на тему зради, проблеми з довірою.

3. Спілкування: Наскільки добре партнери спілкуються та рівень конфліктності.

4. Дозвілля: як пари хочуть проводити вільний час, що робити для розваг.

5. Інтимність: Питання пов’язані із сексом, а також фізичною та психологічною близькістю.


В нещодавно опублікованому дослідженні вчені опитали понад тисячу людей і виявили, що комунікація є найпоширенішою причиною конфліктів для всіх пар (3). Інші розповсюджені теми конфліктів були такі: домашні обов’язки, прийняття рішень, фінанси, проблемні звички чи поведінка партнера, рольові очікування, час перед екраном, секс і тайм-менеджмент.

Існує досить багато спільного в різних дослідженнях, в тому про що сперечаються пари. Цікаво, що теми, які провокують конфлікти, досить однорідні в різних культурах (4).  Дослідження 2600 подружніх пар з Великої Британії, Китаю, Росії, Туреччини та США показало, що найпоширенішими джерелами конфліктів є: розподіл праці, фінанси, виховання дітей та секс, і що жінки частіше повідомляють про проблеми, ніж чоловіки.

Що це означає для ваших стосунків?

Очевидно, що стосунки потребують вміння обходитись з конфліктами. Є два способи сприймати цю інформацію. Ви можете використовувати її як чек-лист, щоб дивитись, в скількох з цих тригерів можна звинувачувати вашого партнера, і відповідно оцінювати ваші стосунки. Але перед тим, як це зробити, варто усвідомити, що коли дослідники порівнювали щасливі та нещасливі подружні пари в дослідженні 2019 року, вони виявили, що всі схильні сперечатися про одні й ті ж речі: діти, гроші, родичі та інтимні стосунки (5). Багато в чому ми всі схожі і ви не самотні.

Кращий спосіб використати цю інформацію – усвідомити, що ці теми виділяються, тому що вони дуже поширені. Той факт, що ви і ваш партнер сперечаєтеся про багато з них, не є приводом для звинувачення вашої пари. Пам’ятаючи про це, розбіжності між вами не повинні вас сильно лякати. Насправді, для блага ваших стосунків, вам і вашому партнеру корисно сперечатись охочіше, для того щоб вирішувати невеликі проблеми, покамісь вони невеликі. Крім того, крос-культурне дослідження також виявило, що обговорення проблем з партнером допомагає зменшити негативний вплив конфлікту, якщо подружжя доброзичливо ставиться одне до одного (4). Конфлікти неминучі і, зрештою, є частиною міцних стосунків.


Використані джерела

1 Басс, Д. М. (1989). Конфлікт між статями: Стратегічне втручання та викликання гніву і засмучення. Журнал особистісної та соціальної психології, 56(5), 735-747.

2 Беван, Д. Л., Хефнер, В. та Лав, А. (2014). Дослідження тем, стилів конфлікту та роздумів у романтичних несерійних та серійних аргументах. Південний комунікаційний журнал, 79(4), 347-360.

3 Меєр, Д., Следж, Р. (2021). Зв’язок між конфліктними темами та динамікою романтичних стосунків. Журнал Сімейних справ. 

4 Ділон, Л. М., Новак, Н., Вайсфілд, Г. Е. (2015). Джерела подружніх конфліктів у п’яти культурах. Еволюційна психологія, 13(1), 1-15.

5 Рурер, А., Пролкс, С. М., Сабі, А. К. (2020). Які подружні проблеми у щасливих пар? Мультимедійне дослідження на двох вибірках. 59, 1275-1292. 

Сімейний психолог може допомогти вашій родині навчитися краще розуміти один одного та розробляти стратегії для спільної роботи над сімейними питаннями.

Автор

Олексій Шпичка – практикуючий психолог, акредитований гештальт-терапевт, ведучий психотерапевтичних груп і сертифікований супервізор у Національній Асоціації Гештальт-Терапевтів України (Стандарти Європейської Асоціації Гештальт-Терапії). Веде приватну практику з 2017 року. Працює українською, російською, англійською мовами.

Останні записи

blog image

Психологічний щоденник

Для більшості клієнтів вести психологічний щоденник під час проходження курсу психотерапії буде корисно. Ось чому. Захисні механізми працюють таким чином, що ми втрачаємо у свідомості важливі зв’язки, іншими словами забуваємо важливі для пропрацювання психологічні феномени. Тому що вони викликають дистрес, тривогу, страх, біль і психіка намагається позбавитись від них.  Психотерапія сприяє формуванню нових зв’язків у […]

Читати повністю
blog image

Загальна декларація прав людини (повний текст)

Це один фундаментальних документів, який регулює відносини людей Західної цивілізації, частиною якої Україна очевидно є. Мені боляче і дуже тривожно спостерігати як сьогоднішня українська влада, на мою думку, стала на шлях самознищення порушуючи базові права людини, тим самим вона руйнує довіру людей до влади, робить соціальний договір несправедливим. Мотивації захищати диктатуру немає великого сенсу. Щоби […]

Читати повністю
blog image

Самоактуалізація та характеристики людей, які самоактуалізуються – Абрахам Маслоу

[Цей допис існує тільки на російській мові] На мой взгляд Абрахам Маслоу один из важнейших людей в мире психологии как для профессионалов, так и для интересующихся психологией людей. Врядли вы или кто-то из вашего окружения полностью соответствует описанию здорового человека ниже по тексту. Я точно ему не соответствую. Тем не менее, это описание важно, потому […]

Читати повністю
Cover for Психолог Алексей Шпичка
1,779
Психолог Алексей Шпичка

Психолог Алексей Шпичка

Провожу индивидуальную терапию, групповую, работаю с парами, работаю на английском языке.

3 years ago

Психолог Алексей Шпичка
Психолог Алексей Шпичка ... See MoreSee Less
Посмотреть на Facebook

Оставьте комментарий

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Записатися на консультацію

button image